:: مقالات کیش مهر ::

طراحی داخلی و تاثیر آن بر محیط . . .

طراحی داخلی و تاثیر آن بر محیط . . .

  • نویسنده: روابط عمومی مجتمع آموزشی کیش مهر(ویرایش)
  • بروز رسانی: ۱۳۹۴/۱۲/۲۲

  هر فضای داخلی مانند محل کار، تفریح یا سکونت، قابلیت زیبا شدن را دارد؛ تنها باید دانست چگونه از اصول و عوامل سازمان بندی صحیح بعلاوه کمی ذوق و سلیقه استفاده کرد تا شرایط مناسب و دلخواه پدید آید. شروع کار در فضاسازی و تزئین باید عاری از جنبه های ذهنی و خیال پردازی غیر واقعی باشد. یعنی دسترسی به رویاهای ذهنی شما در نخستین تجربه های طراحی و اجرای شما ممکن نمی باشد .
برخورد اول با مساله لازم است با در نظر گرفتن عینیات و امکانات صورت پذیرد. ساختن خانه‌ای در رویا آسان اما در عمل سخت و دشوار است!

هدف از این مقدمه نفی اهمیت و نقش تخیل نیست بلکه منظور پیشنهاد راهی است که تخیل نیز مانند سایر عوامل، تحت نظمی منطقی درآید و شکل عنصری سازنده به خود گیرد. به خاطر عوامل چندگانه ای که در شکل‌گیری یک طرح موقت دخالت دارند اجرای کار نیازمند برنامه‌ای دقیق و منظم است. پیشرفت قدم به قدم و حساب شده از هدررفت دقت و هزینه می کاهد و در نتیجه حاصل کار را پر ثمر می‌سازد، لذا در طرح اجرائی عواملی چند لازم است مورد نظر قرار گیرد.

عوامل موثر بر اجرای بهینه طرحهای شما در ادامه می آید .

  • عملکرد
نخستین عنصری که در آغاز باید مدنظر قرار گیرد عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی است.
یک چهار دیواری می‌تواند به عنوان اطاق خواب، نشیمن، اطاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه یا اداره شخص معین برای فعالیت مشخص قرار گیرد…. ضروری است با استفاده از عواملی چون نورپردازی و چیدن مبلمان تقسیم گردد تا عملکرد هر یک دقیقآ مشخص گردد.


  • افراد
نیازهای یک خانواده پر جمعیت با نیازهای فردی مجرد یکسان نیست. وجود اطفال خردسال به نوبه خود نوع خاصی تزئین را دیکته میکند خصوصیات روانی افراد خانواده و زمانی را که با هم یا جدا از هم در منزل صرف میکنند نیز از عواملی مهم در ارایش خانه بشمار میرود از این رو توجه داشتن به سلیقه و شرایط کلیه اعضای خانواده ضروری است.

  • آسایش
در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبائی در دکوراسیون واجد اهمیت است. اطاق زیبا اما غیر قابل استفاده تدریجا به جایگاه ارواح بدل میگردد! محل کار ، زندگی یا استراحت چنانچه شرایط مناسب و راحتی فراهم نکند ، دارای فضای سنگین و کسالت بار شده افراد را از خود گریزان خواهد نمود نقش عمده معماری و تزئین داخلی در حقییقت ایجاد محیطی مناسب برای زیستن و فعالیت های انسانی است.

  • ویژگیها
منظره اطاق، میزان نور طبیعی و خصوصیات معماری ساختمان از دیگر عواملی هستند که قبل از شروع تزئین باید مدنظر قرار گیرند.این عوامل اجزا ثابتی را تشکیل میدهد که تغییر آنها ، پس از اتمام کار دیگران امکان پذیر نیست لذا ترکیب بندی را طوری باید انجام داد که از جنبه‌های مثبت این ویژگی‌ها حداکثر بهره‌ برده‌شود.

  • نقشه
انجام کار چه در ساختمانی نو و چه تغییر دکور یک ساختمان کهنه باشد باید با در نظر گرفتن شکل فضا و پیاده کردن نقشه آن صورت گیرد. کشیدن نقشه یکی از ضروری ترین اقدامات است. جابجائی مبلمان یا تغییر رنگ بر روی نقشه امری ساده و بدون هزینه است اما ارتکاب هر اشتباه پس از اتمام کار به قیمت صرف هزینه اضافی و دوباره کاری است .نقشه نه تنها فضای قابل استفاده را پیشاپیش نمایش میدهد بلکه به کمک آن میتوان تعداد و اندازه اسباب مورد نیاز را نیز مشخص کرد.

  • نور
ضمن کشیدن نقشه مناطقی که از آنجا نور طبیعی به داخل تابیده میشود و نواحی تاریک، همچنین تعداد چراغهای سقفی و آباژور با تعیین محل دقیق آنها لازم است مشخص گردند محاسبه روشنائی عمومی و نقاطی که احتیاج به نور بیشتری برای مطالعه یا کار دارند واجد اهمیت خاصی است.
در طراحی های نوین ، بازگشتی به معماری پیشین نیز دیده می شود ، بدین معنی که استفاده از نور طبیعی که از پنجره های بزرگ به داخل می تابد ، برای کارهای روزانه و حتی تزئین محیط خانه کاربرد زیادی پیدا کرده است .
پنجره های بزرگی که گاهی حتی یکی از دیوارهای خانه را به طور کامل دربر می گیرند ، تامین کننده نور لازم در درازای روز و راهی برای تهویه هوای خانه شده اند .
نمونه این پنجره ها را در مهرازی های کهن کشورهای خاورمیانه و گرم سیر و بویژه در مهرازی کهن ایرانی به سادگی میتوان سراغ گرفت .


  • سطوح
سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف ودیوارها است؛ پرده‌ها روکش مبل و صندلی، سطح درها و پنجره ها نیز سطوح کوچکتر را تشکیل می دهند. رنگ، نقش، بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق موثر است نقوش درهم و رنگهای تند بر سطوح مذکور قدرت جلب توجه بیشتری داشته و فضا را شلوغ و کوچک خواهند کرد
نوع چیدمان وسایل نیز بر تاثیر سطوح در فضای دیدگانی بیننده موثر است .
میتوان با ترکیب رنگ  وسایل و سطوح به ایجاد احساس گستردگی یا کوچکی فضا کمک کرد .
رنگای تیره و رنگهای روشن هرکدام بسته به تاثیر روانشناختی خود ، برای تاثیر بر سطوح کاربرد دارند.


این مقاله ادامه دارد  . . .

۱۳۹۴/۱۲/۲۲ » نویسنده: روابط عمومی مجتمع آموزشی کیش مهر(ویرایش)

سوالي داريد؟!

اگر سوالي داريد، ابتدا به صفحه سوالات متداول مراجعه نماييد و در صورتي که جوابتان را پيدا نکرديد همينجا بپرسيد. ما در اسرع وقت در همين محل پاسخ شما را خواهيم داد!

captcha