:: مصاحبه با کیش‌مهری‌ها ::

رسول ربیعی

رسول ربیعی

  • گرافیک
  • بروز رسانی: ۱۳۹۴/۵/۹

دوری راه ، سختی مسیر ، ترافیک . . . همه اینها میتونه دلیلی باشه برای اینکه از رفتن به یه کلاس آموزشی سر باز بزنی !
اما اگر که بخواهی ، واقعا بخواهی که بری ؛ دیگه هیچ چیز جلودارت نیست ، دیگه اینا همش میشه مشکلات کوچیک و بی اهمیت . . .


رسول ربیعی و دو نفر از دوستانش ، از اون دسته آدمهایی هستند که زمانی که تصمیم گرفتن دوره گرافیک رایانه یک رو در مجتمع آموزشی کیش مهر بگذرونند ، دیگه حتی دوری راه 399 کیلومتری!!! هم نتونست سد راه اونها بشه.


گفت و گویی داشتیم با این هنرجوی کیش مهری که توجه شما را به آن جلب میکنیم .

- آقای ربیعی ، خودتون رو برای دوستان ما معرفی کنید لطفا ؟
رسول ربیعی هستم ، متولد 1368 از شهرستان شاهرود . با مدرک کارشناسی الکترونیک

- کارشناسی الکترونیک ، گرافیک ؟؟
خب راستش من همیشه به گرافیک علاقه داشتم و حتی زمانی که مشغول به تحصیل در رشته الکترونیک بودم هم کار گرافیک انجام میدادم . الان هم در شاهرود یه دفتر تبلیغاتی دارم .

-خب این علاقه به گرافیک از کجا بوجود اومده ؟
طراحی و نقاشی که از زیرشاخه های گرافیک هستند همیشه در خوانواده ما وجود داشت ، برای نمونه دایی خود من کار تذهیب حرفه ای انجام میدادند و جزو نخستین کسانی بودند که در شاهرود نمایشگاه سیاه قلم و رنگ روغن گذاشتند .

- خود شما چی شد که وارد این کار شدید ؟
با توجه به علاقه ای که به گرافیک داشتم و اینکه خط هم کار میکنم و کارهایی که پیشتر در زمان دانشجویی انجام داده بودم ، وارد این کار شدم.
اول به شیوه دیجیتال کارهام رو انجام میدادم و بعد از اون کار دستی رو هم یاد گرفتم و باز به شیوه دیجیتال رو آوردم و تلاش کردم تا ارتباطی بین این دو شیوه بوجود بیارم .

- چطور شد که تصمیم گرفتید دوره های آموزشی رو بگذرونید ؟
پس از مدتی که توی این کار بودم با دیدن نمونه کارهای خارجی احساس میکردم که نیاز به یادگیری اصولی و دانش بنیان طراحی دارم .
یکی از دوستانم که دوره نظارت چاپ رو توی این آموزشگاه گذرونده بودند به من پیشنهاد کردند که به اینجا سر بزنم .
توی سایت ، دوره هارو با آموزشگاه های دیگه مقایسه کردم و احساس کردم که از همه نظر مناسبه .بعد هم که برای نام نویسی اقدام کردم .

- پیشتر هم توی کلاسهای اینجنینی شرکت کرده بودید آیا ؟
نه این نخستین بار که در کلاسهای آزاد شرکت کردم . البته 2سال کرل و فتوشاپ رو در دوره های آزاد دانشگاه پیام نور شاهرود تدریس میکردم .

- با دوستانتون اومدین به این کلاس ، درسته ؟
بله ، با 2 نفر دیگه از دوستانم که اونها هم میخواستند این دوره رو بگذرونن هماهنگ کردیم و با هم کلاس نیمه خصوصی گرفتیم .
اینجوری هم اینکه امکان تمرین و اشتراک آموخته هامون بوجود میاد و هم اینکه میتونیم با هم دیگه درباره کار و کلاس همفکری کنیم و البته دوری راه رو هم ساده تر کرده .

- چیزهایی که توی کلاس تا الان یاد گرفتید تاثیری هم در کارتون داشته ؟
بله خوب ، بدون شک تاثیر زیادی داشته .
اول اینکه توی دید ما نسبت به اینکاری که انجام میدیم تاثیر پایه ای گذاشته ، پیش از این وقتی که یک سفارش میگرفتم بیشتر به دنبال یه کار سریع و سطحی و مشتری پسند بودم که هرچه زودتر به خروجی برسه ، الان به تمام کارهایی که بهم میرسه ، مثل یه اثر هنری نگاه میکنم و دوست دارم که هم نظر مشتری رو جلب کنم و هم اینکه یه کاری انجام بدم که خودم هم از دیدنش لذت ببرم .

- بازخورد مردم و مشتری های چگونه بوده ؟ همه مردم که دید هنری ندارند !؟
بله خب ، اما چیزی که متوجه شدم اینه که شاید همه مردم با اصول طراحی آشنا نباشند و توی جزییات یک سری ایراداتی بگیرند ، اما بیشتر مردم وقتیکه یک کار خوب رو می بینند ، می پسندند .

-آموخته های شما چه تاثیری بر دید خود شما گذاشته ؟
برای خودم که خیلی مفید بوده . همونطور که گفتم پیشتر به کاری که انجام میدادم ، مثل یه وظیفه نگاه میکردم و فقط میخواستم که هرچه زودتر تمام بشه ، اما الان به هر پروژه ای به عنوان یه فرصت برای خلاقیت بیشتر نگاه میکنم .
حتی دوستانم هم که کارهام رو میبینند ، متوجه تاثیری که توی کارم داشته شده اند و بهم گفتن که تاثیر زیادی توی کارم داشته .

- نظرت راجب به شرایط کلاس چیه ؟ همون طور بود که فکر میکردی ؟
من اول فکر میکردم ه فقط نرم افزار آموزش داده میشه ، اما الان میبینم که اصول طراحی و کارهای گرافیک هم  آموزش داده میشه و کمک کرده که بفهمم چطور از عناصر در کنار هم استفاده کنم تا به منظوری که میخوام برسم .
و نکته دیگه ای که جالبه برام اینه که بیشتر کارها توی کلاس به صورت عملی انجام میشه ، در نتیجه نیاز به مطالعه بعد از کلاس خیلی کم شده که برای من و دوستانم که درگیر کار هستیم ، خیلی خوبه .
هر جلسه یک سری مطالب در حین درس گفته میشه و بعد روی همون ها کار میکنیم و این باعث میشه که مطالب زیادی رو توی کلاس یاد بگیریم و با توجه به زمان کلاس ما، باعث شده که کل زمان کلاس 100% مفید باشه .

- ارتباط شما با استاد این دوره چگونه است ؟

استاد کیانی خیلی خوب هستند ، ذهن خلاقی دارند و البته خودشون هم شاگرد استادان بزرگی بودند که خود همین مساله باعث ایجاد دید وسیعی برای ایشون شده ، به همه چیز نگاه متفاوتی دارند ، که به خوبی هم میتونن این نگاه و طرز فکر رو به ما منتقل کنند .
با توجه به اینکه به خطهای مختلف آشنایی دارند و مقاله های زیادی هم در این زمینه منتشر کرده اند و کارهای پژوهشی زیادی هم انجام داده اند ، دید گسترده و به روزی نسبت به گرافیک دارند .

- یه پیشنهاد به کسانی مثل خودت ؟
یکی اینکه شرکت در این دور ها به درد همه کسانی که کار گرافیک انجام میدن میخوره .
شاید خیلی ها مثل من میفهمن کارهایی که تا الان انجام میدادن ، کار هنری نبوده ، بلکه کار بازاری بوده و این خودش باعث میشه که ، سطح دید مردم بالا بره و در نتیجه مردم هم کارهای هنری رو بخوان و هم اینکه کسانی که کارهای هنری و فاخر رو انجام بدن بدون شک دریافتیهای سطح بالاتری هم خواهند داشت .

- سخن پایانی :
تشکر میکنم از استاد کیانی ، ایشون پنجره تازه ای ، رو به دنیای گرافیک برای ما باز کردند .

۱۳۹۴/۵/۹ » نویسنده: واحد آموزشی موسسه کیش مهر

سوالي داريد؟!

اگر سوالي داريد، ابتدا به صفحه سوالات متداول مراجعه نماييد و در صورتي که جوابتان را پيدا نکرديد همينجا بپرسيد. ما در اسرع وقت در همين محل پاسخ شما را خواهيم داد!

captcha